Tammerkoski on yksi Suomen kansallismaisemista, jolla on laaja historia Tampereen kaupungin synnyssä. Maisema on muotoutunut 1700-luvulta lähtien vesilaitoksen perustamisesta ja tehtaiden rakentamisesta keskustan takapihaksi. Tampereen perustamisesta lähtien koski on ollut kaupungin sydän tai valtimo – valon ja voiman lähde.

 

Tammerkoski oli itsessään valaistuksen mahdollistaja 1800-luvun lopulta lähtien. Sen tuottamalla sähköllä saatiin virtaa katujen ja torien valaisemiseen. Tammerkoski on aiemmin nähty ennemmin sähkön tuottajana kuin kansallismaiseman.

 

Tammerkosken maiseman valaistusta on 80-luvulla aloittanut Antero Markelin, joka suunnitteli alajuoksun valaistuksen perusperiaatteita. Tämän jälkeen laadukkaan valaistuksen yleistyessä alueen pimeän ajan ilmeen syntyyn on vaikuttanut merkittävästi kaupunki, yritykset sekä alueen valaistus- ja sähkösuunnittelijat.

 

Tammerkosken yläjuoksun kansallismaiseman valaistus, Valoa design Oy 1999.

 

Tammerkosken maisemavalaistuksen yleissuunnitelma 1999

 

Vuonna 1999 Tampereen kaupunki kiinnostui Tammerkosken historialliseen maiseman pimeän ajan ilmeestä, kun koskea ympäröivät Tampellan ja Finlaysonin alueet kehittyivät teollisen tuotannon hiipumisen jälkeen kaupunkilaisten suosimiksi virkistys- ja asuinalueiksi sekä yritystoiminnan keskuksiksi.

 

Valoa design Oy teki Tammerkosken yläjuoksun maisemavalaistuksen yleissuunnitelman pohjaten Markelinin suunnitelmiin. Sähkösuunnittelusta vastasi tällöin Tampereen Sähkölaitoksen Pentti Putaja. Työhön otettiin mukaan koko alueen kiinteistönomistajat Museokeskus Vapriikista kaupungin puistoyksikköön ja tehtiin myös ajalle vielä epätyypillinen ja moderni 3D-mallinnus valaistuksesta.

 

Yleissuunnitelmassa on hahmoteltu näkymiä ja kohteita. Valaistaviksi kohteiksi määritettiin mm. Finlaysonin ja Tampellan tornit, tehtaiden piiput ja sillat, graniittimuuri; Satakunnan silta ja Koskenniskan silta sekä Hämeensilta. Tärkeää alueen valaistuksessa on ollut pystypintojen eli pääasiassa julkisivujen korostaminen, veden heijastusten huomioiminen sekä valittujen yksityiskohtien korostaminen.

 

Pääperiaatteiksi määriteltiin historiallisen koskimaiseman valaistuksen tekninen huomaamattomuus ja visuaalinen kestävyys. Valo korostaa rakennuksia jylhästi ja arvokkaasti. Värivaloja ei suunnitelmassa pidetty perusteluina, vaan punatiili haluttiin tuoda vahvasti esiin.

 

Valoa designin Tammerkosken yläjuoksun valaistus voitti Vuoden valaistuskohde -palkinnon 1999.

 

Visualisointi vuoden 1999 yläjuoksun suunnitelmasta.

 

Tampereen keskustan ulkovalaistuksen yleissuunnitelma 2002

 

Työ jatkui vuonna 2002 valmistuneella koko Tampereen kaupungin keskustan ulkovalaistuksen yleissuunnitelmalla, jossa Tammerkosken maiseman ja ympäröivien alueiden valaistukset nostettiin osaksi toimivaa Tampereen keskustaa. Suunnittelualuetta laajennettiin aina Ratinan siltaan asti ja se käsitti ympäröivät rantojen puistoalueet.

 

Vuonna 2003 toteutettiin myös Hotelli Ilveksen muuntuva julkisivuvalaistus, joka nousee merkittäväksi osaksi Tammerkoskea ympäröivää maisemaa. Yleissuunnitelman tavoitteena oli luoda laadukas pimeän ajan ympäristö kaupunkiin, yrityksille ja matkailuun.

 

Tammerkosken yläjuoksun maisemavalaistuksen suunnitelma vuodelta 1999 laajentui vuonna 2003 koko Tampereen ulkovalaistuksen yleissuunnitelmassa myös alajuoksulle.

 

Valovoimainen Pirkanmaa -masterplan 2013

 

Tammerkosken maisemat nousevat koko Pirkanmaalla ”vanhaksi kaupungiksi”, jossa korostuu omaleimainen ja historiallinen punatiilimaisema järveltä järvelle. Tampereen keskusta jäsennetään ensiksi tähän historialliseen ja arvokkaaseen osaan. Toisena hahmotetaan dynaamista osaa, joka sijoittuu kaupungin reuna-alueille.

 

Tässä suunnitelmassa hahmoteltiin edelleen esimerkiksi Takon tehdasrakennuksen ja hotelli Ilveksen muodostamaa maisemaa kosken keskijuoksulla.

 

Visualisointi Valovoimainen Pirkanmaa -suunnitelmasta Tammerkosken alajuoksulta.

 

Tammerkosken valaistus tänä päivänä

 

Tammerkoski tänään nousee näyttävästi esiin siltoineen ja julkisivuineen. Ulkoasu pohjautuu vuosien suunnittelutyöhön aina 80-luvulta asti.

 

Yleissuunnitelmaan pohjautuen valaistusta on myös päivitetty useilta osin Whitenight Lighting Oy:n sekä Licon-At Oy:n toimesta. Näitä töitä on myös palkittu kansainvälisesti.

 

Valoa design on myös jatkanut työtään Tammerkosken maisemien parissa, muun muassa Koskitammen isossa roolissa oleva julkisivu on viimein saanut valaistusta.

 

Tampereella on tehty paljon työtä Tammerkosken kansallismaiseman sekä koko kaupungin valaistuksen eteen. Tavoitteet ja hyvin suunnitellut kokonaisuudet Tampereen kaupungin teettämän yleissuunnitelman pohjalta ovat suurimmaksi osaksi toteutuneet. Valaistus on onnistunut osa Tampereen kaupunkia ja sen elinvoimaa.

  • Author Profile
  • Kirjoittaja Aino Siiroinen
Palaa blogin etusivulle

Uusimmat artikkelit

Solo Sokos Hotel Torni on Vuoden valaistuskohde 2023 KIRJOITTANUT VALOA design, 08.2.2024

Solo Sokos Hotel Torni on Vuoden valaistuskohde 2023

Muotoillaan pimeydestä elinvoimaa KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 01.12.2023

Muotoillaan pimeydestä elinvoimaa

Miltä kaupunki tuntuu pimeällä? KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 24.10.2023

Miltä kaupunki tuntuu pimeällä?

Valoan valaistussuunnittelijat KIRJOITTANUT VALOA design, 10.3.2023

Valoan valaistussuunnittelijat

Senaatintorin uusi valaistus on valmis KIRJOITTANUT VALOA design, 02.2.2023

Senaatintorin uusi valaistus on valmis

Valoa Asta-messuilla 2023 KIRJOITTANUT VALOA design, 10.1.2023

Valoa Asta-messuilla 2023

Solo Sokos Hotel Tornille arvoisensa julkisivuvalaistus KIRJOITTANUT Aino Siiroinen, 08.12.2022

Solo Sokos Hotel Tornille arvoisensa julkisivuvalaistus

Supercell pääkonttorin valaistus LIT awards 2022 voittaja KIRJOITTANUT VALOA design, 28.11.2022

Supercell pääkonttorin valaistus LIT awards 2022 voittaja

Vaasan kauppatorin suunnittelukilpailun voitto KIRJOITTANUT VALOA design, 26.10.2022

Vaasan kauppatorin suunnittelukilpailun voitto

Guerrilla lighting goes Pyynikki 6.10. KIRJOITTANUT VALOA design, 20.9.2021

Guerrilla lighting goes Pyynikki 6.10.

Valoa Asta-messuilla KIRJOITTANUT VALOA design, 31.8.2021

Valoa Asta-messuilla

Päivänvalon suunnitelmista laadukkaaseen valaistukseen KIRJOITTANUT Antti Hiltunen, 09.6.2021

Päivänvalon suunnitelmista laadukkaaseen valaistukseen

Tammerkosken kansallismaiseman valaistus KIRJOITTANUT Aino Siiroinen, 09.5.2021

Tammerkosken kansallismaiseman valaistus

Pimeys tulee taas KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 10.12.2020

Pimeys tulee taas

Valaistus elävöittää kaupunkikuvaa Loimaalla KIRJOITTANUT Aino Siiroinen, 16.9.2020

Valaistus elävöittää kaupunkikuvaa Loimaalla

Pienikin kunta voi näyttää elinvoimansa valaistuksella KIRJOITTANUT VALOA design, 22.5.2020

Pienikin kunta voi näyttää elinvoimansa valaistuksella

Ensimmäinen Nordisk Lyspris palkinto Suomeen KIRJOITTANUT VALOA design, 20.5.2020

Ensimmäinen Nordisk Lyspris palkinto Suomeen

Länsimetro ehdolla Nordisk Lyspris 2020 kilpailussa KIRJOITTANUT VALOA design, 16.4.2020

Länsimetro ehdolla Nordisk Lyspris 2020 kilpailussa

Länsimetro on vuoden valaistuskohde 2019 KIRJOITTANUT VALOA design, 06.2.2020

Länsimetro on vuoden valaistuskohde 2019

Naantalin ideakilpailun voitto KIRJOITTANUT VALOA design, 25.9.2019

Naantalin ideakilpailun voitto

Open studios eli avoimet ovet 23.8.2019 KIRJOITTANUT VALOA design, 20.8.2019

Open studios eli avoimet ovet 23.8.2019

Arkkitehtuurivalaistus – tekniikkaa vai estetiikkaa? KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 12.8.2019

Arkkitehtuurivalaistus – tekniikkaa vai estetiikkaa?

Helsingin metroasemien valaistukselle kunniamaininta KIRJOITTANUT VALOA design, 23.5.2019

Helsingin metroasemien valaistukselle kunniamaininta

Arkkitehtuurivalaistus – mitä on laadukas valaistus? KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 13.2.2019

Arkkitehtuurivalaistus – mitä on laadukas valaistus?

Arkkitehtuurivalaistus – valoestetiikan lähtökohdat KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 03.1.2019

Arkkitehtuurivalaistus – valoestetiikan lähtökohdat

Mitä on muuntuva valaistus? – valotilanteet ja aika KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 07.8.2017

Mitä on muuntuva valaistus? – valotilanteet ja aika

Pikisaaren silloille kunniamaininta KIRJOITTANUT VALOA design, 09.5.2017

Pikisaaren silloille kunniamaininta

Roope Siiroinen Vuoden valoisa persoona 2017 KIRJOITTANUT VALOA design, 08.2.2017

Roope Siiroinen Vuoden valoisa persoona 2017

Kansallismuseo ja Oopperatalo saavat uuden ilmeen KIRJOITTANUT VALOA design, 10.10.2016

Kansallismuseo ja Oopperatalo saavat uuden ilmeen

Esteettinen ympäristö – pimeän ajan tilasuunnittelua KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 16.8.2016

Esteettinen ympäristö – pimeän ajan tilasuunnittelua

Deqing Kiinassa – Luonnon harmoniaa KIRJOITTANUT VALOA design, 13.3.2012

Deqing Kiinassa – Luonnon harmoniaa

Sanani – yhteisöllinen julkisivuvalaistus Kauniaisissa KIRJOITTANUT VALOA design, 23.2.2012

Sanani – yhteisöllinen julkisivuvalaistus Kauniaisissa

Kunniamaininta Kodin1 Lielahden valaistuksesta KIRJOITTANUT VALOA design, 27.9.2011

Kunniamaininta Kodin1 Lielahden valaistuksesta

Mediafasadit – muuntuvan valaistuksen leikkikenttä KIRJOITTANUT Roope Siiroinen, 16.8.2011

Mediafasadit – muuntuvan valaistuksen leikkikenttä